Een abonnement op Gridiron The Magazine? Vier bewaarnummers voor een lage prijs!

NFL Weekly: Een quarterback als hoogste pick, het werkt (bijna) altijd

Over een kleine maand is de draft en hoewel die onvoorspelbaar is, lijkt het safe om te zeggen dat quarterback Cam Ward als nummer 1 van het bord naar de Tennessee Titans gaat. Tenzij een wanhopig team een veel te hoog bod doet – maar dat terzijde.

Door: Jeroen van den Berk

Wat ik even niet goed in de gaten had: 25% van alle startende quarterbacks in NFL, is ooit een keer gekozen als nummer 1 in de draft.

Lees dat nog eens. Een kwart van de QB1’s is als hoogste gekozen. Als Cam Ward inderdaad naar de Titans of een ander team gaat – en Jameis Winston ondanks de komst van Russel Wilson bij de New York Giants zou starten – dan komen we op meer dan 30%. Ofwel, 10 van de 32 teams.

Zie het lijstje: de voormalige nummer 1-picks Matthew Stafford (2009), Jared Goff (2016), Baker Mayfield (2018), Kyler Murray (2019), Joe Burrow (2020), Trevor Lawrence (2021), Bryce Young (2023) en Caleb Williams (2024) zijn allemaal starter. En Jameis Winston (2015) tellen we dan voor het gemak half mee als nummer negen.

Drie quarterbacks uit die periode sinds 2009, zijn intussen al met pensioen: Sam Bradford (2010), Cam Newton (2011) en Oliver Luck (2012). In de overige jaren – 2013, 2014, 2017 en 2022 – werd er geen quarterback gekozen als nummer 1 overall maar een speler op een andere positie.

Dus, van alle quarterbacks die sinds 2009 als hoogste zijn gekozen en nog niet met pensioen zijn, is eigenlijk iedereen ergens starter.

Ik weet dat het niet echt een Einstein-ontdekking is, maar het is toch een oog-opener dat in ruim vijftien jaar tijd een quarterback als nummer 1 in de draft dus garandeert dat de positie blijft ingevuld.

Als je het rijtje tot begin deze eeuw afmaakt, kom je ook nog namen tegen als Alex Smith, Carson Palmer, Michael Vick en Eli Manning, die als eerste zijn gekozen.

Misschien komt het doordat de quarterbacks dat het níet hebben gehaald, meer zijn blijven hangen. Denk aan JaMarcus Russell (2007, de ultieme bust), David Carr (2002, die wel doodleuk een Superbowl heeft gewonnen met de Giants en 10 jaar in de league zat), of Tim Couch (1999, veel pech met blessures).

Johnny Manziel helpt ook niet mee, al werd die pas als 22e gedraft in 2014, maar zijn kortstondige hype maakte wel lawaai als het gaat om quarterbacks en de draft.

Maar goed. Tenzij een wanhopig team graag Cam Ward wil hebben en de Titans een bod doen dat niet geweigerd kan worden, gaat-ie als nummer 1 naar Nashville. Op basis van de statistieken, zien we hem dus de komende jaren ergens als starter.

En die andere belofte, Shedeur Sanders? Waarschijnlijk is geen speler meer voorbereid op de NFL dan hij, met zo’n vader en coach. Hij lijkt echter volatiel: Shedeur kan als nummer 2 naar de Browns, maar ook ‘vallen’ en pas op de tweede dag worden gepakt.

De les is echter duidelijk. Een quarterback als nummer één, werkt bijna altijd. De nummer 1 overall QB is een zekerheidje voor een lange loopbaan als starter.

Jeroen van den Berk schrijft elke week voor Gridiron. Hij speelde zelf 18 jaar competitie in Nederland en Duitsland, volgt de NFL op de voet sinds 1999 en is fan van de Detroit Lions.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *